HACAMAT, SÜLÜK ve AKUPUNKTUR ÖNCELİKLİ TERCİHLER..

“SİGARAYI BIRAKMAK İSTEYEN KİŞİLERİN

KARARLI OLMALARI ÇOK ÖNEMLİ”

TAMAMLAYICI TIP branşlarından olan Akupunktur ile sigarayı bırakmak mümkün!

Özel Kastamonu Anadolu Hastanesi Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp (GETAT) Polikliniği Sorumlu Hekimi Dr. Erdem Arık, hastane bünyesinde açılan GETAT Polikliniği’nde akupunkturla sigarayı bırakma tedavisi uyguladıklarını ve iyi sonuçlar elde ettiklerini ifade etti.

HACAMAT, SÜLÜK ve AKUPUNKTUR ÖNCELİKLİ TERCİHLER..

Tamamlayıcı tıp branşlarından hacamat ve sülük terapisinden sonra en çok ilgi gören ve tedavisi için başvurulan branşlardan olan Akupuntur artık birçok hastanede gerekli önemi görerek yerini de almaya başladı.,

SİGARAYI BIRAKMADA AKUPUNKTURUN ÖNEMİ..

Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp (GETAT) ile yani doğal yöntemlerle sigarayı bırakmanın mümkün olduğunu, sigara bırakma tedavisinde, kulak ve vücut akupunkturu uyguladıklarını belirten Dr. Erdem Arık, “Hastanemizde açılan GETAT polikliniğinde doğal yöntemlerle tiryakilere sigarayı bıraktırabiliyoruz. Her şeyden önce akupunkturla sigarayı bırakmak isteyen kişilerin kararlı olmaları çok önemli. Üst üste üç gün akupunktur uygulanıyor, hatta çoğunlukla üçüncü seansa gerek kalmayabiliyor.

Akupunktur sayesinde salgılanan serotonin ve endorfin,  nikotin isteğinin ortadan kalkmasını sağlıyor. Böylece ilk sigarasız günler, yani sigarayı bırakırken en kritik zaman dilimi olarak kabul edilen ilk 3 gün konforlu geçiyor. Bu kritik 3 günü geçirdikten sonra ihtiyaç duyulursa, bir sonraki hafta da bir veya iki kez akupunktur uygulanabilir. Seans sayısı kişiden kişiye değişebiliyor. Genelde 4 – 6 seans yeterli oluyor” ifadelerini kullandı.

“AKUPUNKTUR, SADECE SERTİFİKALI DOKTORLAR TARAFINDAN UYGULANABİLİR”

“Sigarayı bırakmak isteyen her yaştaki kişi tedaviye başlayabilir tedavide belli bir yaş aralığı yoktur” diyen Dr. Arık, yöntemle ilgili şu bilgileri verdi: “Sigarayı bırakan kişi aşırı stresli olabilir, yemek yeme isteği artabilir, konsantrasyonu düşebilir işte akupunktur tedavisi sizleri sigarayı bıraktırırken bu durumlarında ortaya çıkmasını engelleyecektir.

Akupunktur; birçok hastalığın tedavisinde kullanılabilen geleneksel bir yöntemdir. Birçok tedavide kullanıldığı gibi sigarayı bırakmada da destekleyici olarak kullanılmaktadır. İşlem doğru bir şekilde yapıldığında tamamen güvenli olup, acısız ve ağrısızdır. Akupunktur Türkiye’de sadece sertifikalı doktorlar tarafından uygulanır. Sigara içiciliğinden kurtulmak isteyen tiryakileri Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp (GETAT) Polikliniğimize bekliyoruz.”